637014-2021 - PlaneringSverige-Oxelösund: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tvätteritjänster
Referensnummer: Inköp.21.19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande cirkulationstvätt samt tvätt av kundägt gods
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 39291000 Tvätterimateriel, 39500000 Textilvaror, 39800000 Rengörings- och polermedel, 42000000 Industrimaskiner, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tvätteritjänster åt Trosa och Oxelösund