2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kompetens och tillträdeskontroll
Beskrivning: Umeå Energi upphandlar ett IT-stöd för att skapa en tryggare och säkrare arbetsplats samt förbättra kommunikationen för medarbetarna och entreprenörerna på anläggningarna. Detta ska göras genom att införa kompetens- och (rätt kompetens för tillträde till anläggningar) samt att man på ett enkelt sätt kunna sprida information och kunskap på anläggningen. Offererat system ska ge tillgång till en samordnad och integrerad information med ett pedagogiskt webbaserat gränssnitt. Systemet ska kännetecknas av användarvänlighet. Upphandlingen omfattar inköp av licenser för nyttjande av systemet inklusive införande, installation, utbildning, underhåll och support.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91851:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72300000 Datatjänster, 72800000 Tjänster för datorloggning och -provning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 42961100 Passerkontrollsystem, 48000000 Programvara och informationssystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ramavtal 4+1+1+1+1 år