63714-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2022-5793 Flyg inrikes Stockholm- Luleå, Luleå - Stockholm
Referensnummer: UH-2022-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens tillväxt gör att kapaciteten på flygsträckan Stockholm- Luleå, Luleå- Stockholm behöver utökas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten har därför behov av att teckna avtal med flera leverantörer.
Omfattning 1800 enkelresor oavsett riktning.