637338-2022 - ResultatSverige-Linköping: Inställbara sängar med motor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IVA-sängar
Referensnummer: UC-2021-321
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192130 Inställbara sängar med motor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar intensivvårdsängar inklusive luftmadrass med reservdelar och tillbehör.
Region Östergötland efterfrågar sängar som kommer att användas inom intensivvården. Med intensivvård avses övervakning, diagnostik, behandling och omvårdnad av patienter med akut (livshotande) sjukdom och svikt i vitala funktioner.
Allmänna krav på utrustningen
Samtliga offererade produkter ska finnas tillgängliga för köp från avtalsstart.
Lyft, intransport och uppställning av utrustningar på plats ska utföras och bekostas av leverantören.
Offererad utrustning/hårdvara ska vara fabriksny.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192120 Sjukhussängar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen