See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färdtjänst skolskjuts med mindre fordon och andra persontransporter
Beskrivning: Staffanstorps kommun har ansvar för färdtjänstresor, skolskjuts med mindre fordon andra persontransporter vilka utförs som anropsstyrd trafik med upphandlade Transportörer. Kommunen kommer sluta avtal med Transportörer/ Anbudsgivare om utförande av anropsstyrda transporter. Upphandlingen avser personbilar för minst fyra (4) sittande resenärer samt specialfordon för minst två (2) rullstolsresenärer och fyra (4) sittande resenärer. Efter genomförd upphandling ingås kontrakt mellan Kommunen och respektive anbudsgivare som tilldelats kontrakt. Därefter överlåter Kommunen förvaltningen av det ingångna avtalet till separat upphandlad beställningscentral, det vill säga Kommunen är avtalspart men avtalen förvaltas av Beställningscentralen. Om Kommunens avtal med Beställningscentralen upphör, kommer förvaltningen av transportörsavtalen att överlåtas till Kommunen eller annan leverantör av Beställningscentral.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95311:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster