637494-2022 - PlaneringSverige-Huddinge: Lastbilsdäck
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice tungafordon 2022
Referensnummer: 2022/204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34352100 Lastbilsdäck
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för SRV:s behov av däck och däckservice.
SRV återvinning AB förbehåller sig rätten att teckna ramavtal med mer än en anbudsgivare, högst två.
Anbud kan lämnas på en del eller båda delarna:
Däck och däckservice för sop-/lastbilar (Del A)
Däck och däckservice för entreprenadmaskiner, såsom hjullastare, dumper, traktorgrävare, hjulburna grävmaskiner (Del B).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34352000 Extra kraftiga däck, 34352100 Lastbilsdäck, 34913200 Regummerade däck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen