637547-2024 - Resultat
Sverige – Städning och renhållning – Lokalvårdstjänster på Stockholm Arlanda Airport
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokalvårdstjänster på Stockholm Arlanda Airport
BeskrivningSwedavia avser att upphandla lokalvårdstjänster på Stockholm Arlanda Airport med en lokalyta på totalt ca 250 000 m². Upphandlingen är uppdelad i följande delområden: - delområde 1: Städ av Resenärsytor, ca. 110 000 m², med ett uppskattat avtalsvärde om 264 000 000 sek. - delområde 2: Städ av Tekniska ytor, ca. 63 000 m², med ett upskattat avtalsvärde på 208 000 000 sek. - delområde 3: Städ av Bakytor och övriga byggnader, ca. 75 000 m², med ett uppskattat avtalsvärde på 176 000 000 sek. Uppdragens utförande ska anpassas efter Arlandas verksamhet. De antagna leverantörerna måste vara flexibla och vissa delområden kräver genomförande under dygnets alla timmar, året om. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden, men endast vinna och tilldelas kontrakt för ett (1) av anbudsområdena. Swedavia kommer att tilldela avtal till de leverantörer vars anbud är de ekonomiskt mest fördelaktiga för Swedavia. Vilket som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer utvärderas på grundval av bästa förhållande mellan pris och kvalitet. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.”av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelStäd av Resenärsytor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95752:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning, 90911200 Städning av byggnader
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelStäd av Tekniska ytor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95752:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelStäd av Bakytor och övriga byggnader
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95752:Lot:3