II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta ramavtal avser avrop av projektledning för såväl nybyggnation som om- och tillbyggnadsprojekt för lokaler. Beställarens behov av olika kompetensnivåer kommer att variera beroende på typ av projekt. I ramavtalet ingår projektledning, projekteringsledning och byggledning. Uppdragen kan ingå i alla av byggprocessens skeden, till exempel förstudie, program, projektering, produktion, överlämning och garantiförvaltning.