2. Förfarande
Förfarande
Titel: HCM-system
Beskrivning: Upphandlingen avser ett Human Capital Management system (HCM). HCM-systemet ska bli Västtrafiks nya masterdatasystem för personal- och organisationsdata och ska levereras som en SaaS (software as a service).
Intern identifierare: 1-785-24
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Obligatoriska krav