6377-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Djurfoder
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, Djurfoder.
Referensnummer: Ks 426/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsgivning på djurfoder.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på djurfoder och mineraler för leverans till Örebro kommun. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14523100 Mineraler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun upphandlar djurfoder.
Denna upphandling avser ramavtal avseende djurfoder och mineraler. Årlig volym uppskattas totalt till ca 800 000 SEK. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden. Kommunen ser att behovet kan komma att öka upp till en fördubbling under kommande fyraårsperiod.
Kommunen äger ca:
— 250 Highland cattles,
— 85 mjölkkor med tillhörande rekrytering,
— 100 får,
— 40 rid-, trav- och ponnyhästar i samarbete med Örebrotravet.
Parkenheten ombesörjer viss stödutfordring av viltfågel vintertid.