63772-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesförarutbildning Buss.
Referensnummer: Af-2017/00056812
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen ämnar upphandla arbetsmarknadsutbildning inom området Yrkesförare buss. Behovet är rikstäckande och fördelat på tjugotre (23) orter, anbud kan lämnas på en eller flera av dessa orter. Orter som avses är: Stockholm, Södertälje, Uppsala, Hallstahammar/Västerås, Eskilstuna, Nyköping, Falkenberg, Göteborg, Uddevalla, Skövde, Falun, Karlstad, Örebro, Malmö, Kristianstad, Växjö, Jönköping, Karlskrona, Gävle, Östersund, Sundsvall, Luleå och Umeå. Preliminär avtalsperiod är 1.5.2017 – 30.4.2019, med möjlighet till förlängning i 12 månader + ytterligare upp till 12 månader. Målet med utbildningen är att deltagarna på snabbast möjliga vis erhåller de intyg, bevis, certifikat och en kompetensnivå som motsvarar de krav för anställning som ställs inom området och att 100 % av kursdeltagarna efter avslutad utbildning är anställningsbara.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80411000 Trafikskoletjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen