See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbrukningsprodukter till bygg och service
Beskrivning: SLU önskar teckna ramavtal med en (1) leverantör med uppdrag att förse SLU med förbrukningsprodukter inom bygg och service enligt vad som anges i kapitel 3. Efterfrågan omfattar primärt verktyg, maskiner, infästning, övrigt byggmaterial samt smörjmedel. Förbrukningsprodukter kan komma att efterfrågas av hela SLU men det är SLUs huvudorter Uppsala, Umeå och Alnarp som står för majoriteten av alla beställningar. VolymSLU inhandlar produkter motsvarande ca 1 500 000 SEK per år. Volymangivelsen utgör ingen garanti och anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet. Takvolymen om 10 000 000 SEK avser den omfattning som maximalt kan komma att avropas under avtalsperioden. Om ramavtalets omsättning uppgår till avtalad takvolym har SLU rätt att säga upp avtalet med omedelbart upphörande till förmån för en ny upphandling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44190000 Diverse byggmaterial
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115566:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44420000 Varor som används för byggnadsändamål
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoption