2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stabilisering av rötslam Löt Avfallsanläggning
Beskrivning: Upphandlingen avser arbeten vid Löt avfallsanläggning inom ett område om cirka 10 000 m². Arbetet omfattar röjning av vegetation samt avlägsnande av överliggande jordlager. Därefter ska cirka 12-15000 ton rötslam grävas ur, transporteras till en behandlingsyta för att blandas med slaggrus/CKD och siktrest för att slutligen transporteras som färdigblandad, stabiliserad produkt till deponicell. Samtliga transporter inom uppdraget sker internt på Löt Avfallsanläggning. Uppdraget planeras starta efter kontraktsskrivning och beräknas pågå under 2027. Vi ber anbudsgivare att notera att det är ett obligatoriskt krav att besöka Löts Avfallsanläggning för att få lämna anbud, sista datum för att boka ett sådant besök är 2026-09-25, besök kommer att tilldelas företrädelsevis under perioden 29-30 september. Välkomna med ert anbud!
Intern identifierare: UH2026-28
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513800 Behandling av slam
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513900 Hantering av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Stabilisering av rötslam Löt Avfallsanläggning