63793-2022 - ÄndringSverige-Gävle: Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysinstrument, reagenser och tillbehör
Referensnummer: RS 2021/1814
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har för avsikt att upphandla ett kontrakt med en Leverantör, som ansvarar för att tillgodose det behov Regionen har avseende analysinstrument, reagenser och tillbehör.
Upphandlingen omfattar sjukhusen i Gävle, Bollnäs och Hudiksvall.
Leverantören ansvarar för att för att ta in tredjepartsleverantörer om behov finns.