638073-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 21/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling Tekniska konsulter inom följande områden:
Brand, EL, Mark, Bygg och VVS U/P och K/B
Uppdragets omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande tekniska konsulter uppdelad på nedanstående konsultområden:
Brandkonsult för utredning, projektering, kontroll och besiktning
Byggkonsult för kontroll, besiktning och byggledning
Elkonsult för utredning, projektering, kontroll och besiktning
Markkonsult för utredning, projektering, ramhandling, konstruktion CAD, kontroll och besiktning
VVS-konsult för utredning och projektering
VVS-konsult för kontroll och besiktning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71540000 Byggteknisk ledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varje konsultområde tilldelas separat.
Uppdraget omfattar konsultarbeten inom större och mindre underhållsprojekt samt nyproduktion.Arbeten som påverkar kulturhistoriska värden kräver ibland specialistkompetens. Om B gör bedömningen att ett uppdrag kräver specialistkompetens och B anser att ramavtalsleverantör inte kan leverera den kompetens som B efterfrågar har B rätt att fritt välja annan L för just det projektet.
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och L kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att L är garanterad minst ett (1) uppdrag.B äger rätt att upphandla större projekt separat.
B avser att teckna avtal med max 4 L per konsultområde.