Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energisystemmodell för långsiktiga scenarier 2024
Referensnummer: 2023-7211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten är i behov av en energisystemsmodell (optimeringsmodell) som beskriver hela energisystemet från tillförsel till omvandling. Eftersom el och fjärrvärme är en stor del av Sveriges energisystem så är det viktigt att modellen kan beskriva dessa delar relativt detaljerat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen