638213-2022 - ResultatSverige-Karlshamn: Byggnation av anläggning för behandling av vatten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt ytvattenverk Karlshamn
Referensnummer: UH-2022-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Energi Vatten AB är ett kommunalägt dotterbolag, organiserat under moderbolaget Karlshamn Energi AB, sedan 2019. Karlshamns kommun har samlat alla sina helägda bolag inom koncernen Stadsvapnet i Karlshamn AB. Bolagen ägs till 100 procent av Karlshamns kommun och kommunfullmäktige utser styrelse och ger ägardirektiv. Karlshamn Energi Vatten AB har sedan bolagiseringen 2019 agerat VA-huvudman.
Projektet omfattar ett komplett nytt ytvattenverk, råvattenstation vid Långasjön och ledningsdragning inom anvisat område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden utgör en totalentreprenad med utökad samverkan mellan parterna (s.k. partnering). Den kommer att utföras med iakttagande av följande fasindelning:
Fas 1            Utgör en utrednings- och projekterings- samt kalkylfas med ABK 09 som kontraktsvillkor. Under Fas 1 ansvarar Entreprenören för alla handlingar som tas fram, (systemhandlingar, kalkyler, detaljprojektering) i samverkan med beställaren som granskare och kravställare. Entreprenören ansvarar även för att ta fram en genomförandeplan, produktionstidplan samt detaljerad produktionskostnadskalkyl.
Fas 2             Utgör byggnation och genomförande av projektet. Befintligt vattenverks ordinarie drift kommer att pågå under arbetets genomförande.