Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konserveringstjänster
Referensnummer: 233-885-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92521220 Konservering av föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens historiska museer genomför en upphandling av ramavtal för konserveringstjänster. Upphandlingen är uppdelad i 6 st anbudsområden. Anbudsområde A-D avser myndighetens verksamhet Arkeologernas behov av konserveringstjänster och anbudsområde E-F avser myndighetens övriga anslagsfinansierade verksamheters behov av konserveringstjänster.
För ytterligare information om upphandlingens omfattning se upphandlingsdokumenten och däri förtecknade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 92521000 Museitjänster, 92521200 Konservering av utställningsföremål och exemplar, 92521210 Konservering av utställningsföremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser främst konservering av arkeologiskt material men även konservering av kulturhistoriskt numismatiskt material ingår (endast anbudsområde F).