638265-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trä – Bygg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBygg
BeskrivningUpphandlingen omfattar behov hos Försvarsmakten: - Försvarsmakten (organisationsnummer 202100-4615) Upphandlingens mål: I. Anskaffning av byggnadsmateriel (ex plywood, impregnerat trä, läkt, panel, virke och skruv) som uppfyller Försvarsmaktens och särskilt de krav som skjutfält och övningsområden har då de är återkommande beställare inom området. Även övrig verksamhet inom Försvarsmakten har behov inom byggnadsmateriel. II. Möjlighet till anskaffning för påfyllnad av lokalt lager och förbrukning på beställarens vistelseplats. Vidare möjlighet till inköp kopplat till särskilda behov och lokal anskaffning där hänsyn tas till lokala förutsättningar samt personalens arbetstid. III. Möjlighet till personlig kontaktperson(er) på lokal bygghandel samt central kundtjänst vid behov för allmänna frågor kopplad till byggnadsmateriel och allmänna frågor kopplade till anskaffning. IV. Möjlighet till att digitalisera inköp och beställningar över tid utefter att beställare ser möjligheter till effektivisering i sin verksamhet och leverantör har ett system för att möjliggöra detta. V. Möjlighet till stöd vid övningsverksamhet samt hänsyn tagen till att Sverige är medlem i NATO.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03410000 Trä
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97848:Lot:1