638312-2022 - ResultatSverige-Täby: El-, vatten- och energiverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av kallvattenmätare
Referensnummer: SBN 2022/174-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser byte av kallvattenmätare av storleken qn 2,5.
Som optionstjänst efterfrågas även byte av kallvattenmätare av större storlekar. Anbudsgivare ska därför offerera byte av kallvattenmätare av större storlekar (qn 6, qn 10 och mätare av större storlek än qn 10). Eftersom tjänsten är en option har beställaren möjlighet men ingen skyldighet att nyttja denna option.
En entreprenör kommer att antas för uppdraget, anbud ska därför lämnas på hela uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65000000 El-, vatten- och energiverk, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förväntat behov av inköpta tjänster uppskattas till ca 700 byten per år.
Ovanstående angiven kvantitet utgör endast en vägledning. Det framtida behovet kan komma att överstiga eller understiga här angiven kvantitet/angivna kvantiteter. Kommunen garanterar sålunda ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.