Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Open source IT-tjänster för vidareutveckling av den digitala plattformen Predictive Movement
Referensnummer: LTU-1800-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Centrum för distansöverbryggande teknik vid avdelningen för Informationssystem Institutionen för system och rymdteknik upphandlar tjänster (vidareutveckling av Predictive Movement genom IT-strategi och kod) inom området transport enligt kravspecifikation. Leverantören ska erbjuda leverans av avtalade tjänster till Centrum för distansöverbryggande teknik (Cdt) på Ltu.
Upphandlingens volym beräknas ligga i kostnadsnivån 9 000 000 SEK. Uppskattningen är baserad på planerade projekt under de kommande 4 åren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222300 IT-tjänster, 72243000 Programmeringstjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen