63853-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Generatoraggregat
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av mobil reservkraft.
Referensnummer: 1561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31121000 Generatoraggregat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av 3 st. mobila reservkraftsaggregat om 1 000 kVA LTP. 2 av aggregaten köps av Borås Elnät AB och ett köps på uppdrag av Borås Energi och Miljö AB.
Reservkraftsaggregaten används i huvudsak för att eliminera eller minimera elavbrott till våra abonnenter i vårt distributionsområde. Detta innebär att aggregaten kommer att ställas upp med mycket olika förutsättningar både elektriskt och geografiskt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen