638532-2021 - ResultatSverige-Umeå: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service Vitvaror
Referensnummer: 21178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets avser behov av felsökning och reparation av vitvaror i lägenheter, förskolor, skolor, vård och omsorgsboende, särskilda boenden etc. Med vitvaror avses kylskåp, frys, spis, ugn, häll, diskmaskin, tvättmaskin, torktumlare, torkskåp, köksfläkt, mikrovågsugnar etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Umeå Referenser inom Service Vitvaror samt prisfrågor löpande felsökning och reparationsarbeten.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I fastigheterna finns idag de vanligast förekommande fabrikaten på marknaden representerade, t. ex. Cylinda, Electrolux, Miele, Husqvarna, Bosch/Siemens, men även andra fabrikat kan förekomma.
I leverantörens uppdrag ingår att kunna reparera alla förekommande maskintyper och fabrikat samt att göra en bedömning om en befintlig vitvara/utrustning inte längre är ekonomiskt försvarbar att reparera och som behöver bytas ut.
Umeå kommun inkl. avropande prater har under 2020 köpt tjänster för löpande arbete (inkl. reservdelar) som efterfrågas inom detta område med ett belopp om cirka 650 000 SEK.
Takvolym under avtalsperioden 3 000 000 SEK
Bjurholms kommun Referenser inom Service Vitvaror samt prisfrågor löpande felsökning och reparationsarbeten.
Del nr: 2