638561-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – Ramavtal Byggarbeten 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Byggarbeten 2026
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal byggarbeten (avtalet omfattar ej bitumentak) för att täcka kommunens behov av löpande entreprenadarbeten som t. ex fastighetsunderhåll, reparationer och om- och tillbyggnadsarbeten. Gäller även renovering av bostadsrätter samt bostadsanpassningar.
Intern identifierareTN-00301-2026
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000