638761-2021 - ÄndringSverige-Hässleholm: Taxitjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av serviceresor med trafikstart 2023
Referensnummer: 111/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikuppdraget omfattar anropsstyrda resor för Skånetrafiken, såsom färdtjänst, sjukresor, andra sjukresor och vissa andra resor inom kommuner och Region Skåne, samt linjelagda turer och Närtrafik i den allmänna kollektivtrafiken.
Upphandlingen bestå av fyra (4) trafikpaket och ett (1) specialtrafikpaket och omfattar totalt 477 fordon.