638853-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Alingsås: Programrelaterade tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll, support och utveckling av Visma Business Public Suite med affärsdelarna för HR och Ekonomi
Referensnummer: 2021.645 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Visma Publitech AB [556515-6196].
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun har genom tidigare tecknat kontrakt rätt att nyttja Visma Business Public Suite med affärsdelarna för HR och Ekonomi. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden.
Kommunens nyttjanderätt kan inte utnyttjas med mindre än att leverantör med full access till systemen sköter avhjälpande underhåll och uppdateringar samt tillhandahåller såväl användarsupport som teknisk support. Visma Publitech AB är ensamma om att ha tillgång till denna access. Underhåll och support av Visma Business Public Suite med affärsdelarna för HR och Ekonomi kan därför endast tillhandahållas av detta bolag.