638920-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor, fysioterapeuter och arbetsterapeuter 2021
Referensnummer: 21/111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser täcka kommunens löpande behov av bemanningstjänster för sjuksköterskor, fysioterapeuter och arbetsterapeuter.
Omfattning
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Sjuksköterskor
Anbudsområde 2: Fysioterapeuter och arbetsterapeuter
Syfte
Upphandlingen avser teckna avtal med tio (10) leverantörer för anbudsområde 1 sjuksköterskor och fem (5) leverantörer för anbudsområde 2 fysioterapeuter och arbetsterapeuter.
Volym
Upphandlingsvolymen beräknas uppgå till 4 200 timmar per avtalsår för anbudsområdet 1 och 480 timmar per avtalsår för anbudsområde 2.
Ovanstående volymen lämnas som upplysning. Kommunens behov kan öka eller minska, därför kan kommunen inte garantera volymen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information och omfattning
Marks kommun inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på bemanningstjänster sjuksköterskor, fysioterapeuter och arbetsterapeuter inom socialförvaltning, i enlighet med detta upphandlingsdokument, inklusive ev. bilagor.