638984-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbäddningsrobot
Referensnummer: 2022-O000134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utrustning som automatiserar processen för inbäddning av histologiska snitt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser anskaffning av en (1) komplett utrustning för helautomatisering av inbäddningsprocessen av diagnostiska vävnadsprover.
I upphandlingen ingår även leverans, installation, utbildning, service, serviceavtal och möjlighet att avropa tillbehör, under utrustningens hela tekniska livslängd.
Upphandlingen omfattar även en option på att köpa ytterligare en utrustning med tillhörande leverans, installation, utbildning, service, serviceavtal och möjlighet att köpa tillbehör och reservdelar under utrustningens tekniska livslängd.