639035-2022 - ResultatSverige-Nyköping: Skogsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Märkband för uppmärkning av träd, gränser.
Referensnummer: 2022/3206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03440000 Skogsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Märkband för uppmärkning av träd, gränser mm, t.ex. miljöhänsyn, kulturmiljö, naturvårdsavtal mm.
Syfte och orientering
Skogsstyrelsen inbjuder till anbudsgivning avseende Märkband för uppmärkning av gränser mm. i skog och mark. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev.förlängningsklausuler uppgår till ca. 2 000000 SEK.
Vad ska köpas
Skogsstyrelsen avser att teckna ramavtal på märkband av PE-plast och papper och expanderande gränsmarkeringsband inkl. skylthållare för gränsmarkering i skog och mark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39561110 Band, 44424300 Reflexband
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen