639165-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Pappersinsamling
Kvalificeringssystem – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Auktorisationssystem för fastighetsnära insamling av returpapper
Referensnummer: TV 2021/1222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511400 Pappersinsamling
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Auktorisationssystem för fastighetsnära insamling av returpapper.
Auktorisation
Annonsen avser ett auktorisationssystem för fastighetsnära insamling av returpapper i Linköpings kommun.
Bakgrund
Producentansvaret för returpapper upphör från och med 1 januari 2022. I och med detta läggs ansvaret för insamling av returpapper in i det kommunala avfallshanteringsuppdraget. Returpappersinsamling får därför enbart ske på uppdrag av Tekniska verken i Linköping AB (publ) som har det kommunala uppdraget att hantera kommunens hushållsavfall.