639256-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Piltavlan 2, Kalmar, Nybyggnad av Bågskytteskolan, Rinkabyholm
Referensnummer: 20/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av hus 01 (årskurs 4-6). BTA ca 2770 m2.
Intilliggande GC-väg och bilväg anläggs för tillgänglighet till byggnaden.
Nybyggnad av hus 02 (tillagningskök och matsal) och 03 (miljöstation). BTA ca 1190 m2.
Upphandlingsform: Generalentreprenad
Entreprenadform: Totalentreprenad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212420 Bygg- och anläggningsarbeten: restauranger o d, 45212422 Byggnation av matsal, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45233140 Vägarbeten, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen