Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten - Extern Remiss
Referensnummer: 84/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
En upphandling kan föregås av marknadsundersökning och detta kan ske genom en så kallad Extern Remiss. En Extern Remiss är ett sätt för upphandlande myndigheter att samla information om olika tjänster på marknaden och samtidigt få synpunkter på upphandlingsdokument som avses nyttjas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar Markarbeten - Planerade- och oplanerade entreprenadarbeten samt bortforsling av snö (bortforsling av snö gäller endast Ljusdals Kommun) inom beställarnas fastighetsbestånd. Ramavtalsentreprenör ska i egenskap av utförande- eller totalentreprenör utföra entreprenadtjänster efter avrop.