63945-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresmaskiner
Referensnummer: KS2020/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun har behov av inhyrning av maskiner till sina verksamheter. Det finns behov av både tunga anläggningsmaskiner och lättare handmanövrerade hyresmaskiner, lättmetallställningar, stängsel, staket, avstängningsmaterial och rastvagnar, samt skylifts, höghöjdställningar, våtsug och elverk m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 34928200 Stängsel, 42000000 Industrimaskiner, 42122000 Pumpar, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 42640000 Verktygsmaskiner för bearbetning av hårda material utom metaller, 42642000 Verktygsmaskiner för bearbetning av trä, ben, kork, hårdgummi eller hårdplast, 42650000 Pneumatiska eller motordrivna handverktyg, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen