639486-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Odlaren etapp 2
Referensnummer: 21/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Odlaren etapp 2 består av fyra huskroppar med totalt 88 lägenheter med en total BOA på 4320kvm. Projektets status i dag består av komplett ren betongstomme med monterade fönster, fönsterdörrar och trappor i trapphusen samt ej färdigställda yttertak, som vi i förebyggande syfte har väderskyddat för att skydda stommen. Återstående arbeten att utföra i denna entreprenad är total invändig och utvändig komplettering inklusive installationer.
Beställaren har genomfört en statusbesiktning för att fastställa färdigställandegraden på tidigare utförda arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har sedan tidigare träffat ett entreprenadavtal avseende projekt Odlaren etapp 2 i Eskilstuna. Under entreprenadtiden har Beställaren hävt entreprenadavtalet på grund av entreprenörens obestånd.
De fyra huskropparna har benämningen Hus 10, 11, 14 och 15.
Hus 10 och 11 består av fyra våningar med totalt 52 lägenheter. Dessa hus är grundlagda med platta på mark. Fläktrum är placerade på plan fyra.
Hus 14 och 15 består av tre våningar inklusive hel suterrängvåning med totalt 36 lägenheter. Fläktrum är placerade i suterrängvåningen.
Utöver komplettering av de fyra bostadshusen ingår att uppföra ett nytt sopsorteringshus samt komplettering av ett reda nergrävt sopsorteringshus mellan hus 14 och 15.
Denna entreprenad omfattar inte markarbeten som är upphandlade i en egen entreprenad.