639639-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Bergbana Skärholmen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelBergbana Skärholmen
BeskrivningUpphandlingen avser rivning av befintlig bergbana samt uppförande av ny bergbana.
Intern identifierareT2023-02679
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 42416000 Hissar, skophissar, rulltrappor och rullramper, 42417000 Hissar och transportörer, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45236000 Markanläggning, 45313100 Hissinstallationer, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBergbana Skärholmen