6397-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Cytostatika/cytotoxiska medel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell upphandling nab-paklitaxel 2017.
Referensnummer: SLL467 LS 2016-0694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33652100 Cytostatika/cytotoxiska medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Nationell upphandling av nab-paklitaxel 2017. Upphandling som genomförs av SLL Upphandling med upphandlingsfullmakter från Sveriges samtliga övriga landsting och regioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 79 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen