6398-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Släckt kalk
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk till sjöar och vattendrag.
Referensnummer: 16/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24213000 Släckt kalk
II.1.4.
Kort beskrivning
Krav på varorna:
Följande produkter ska användas:
1. För båtkalkning och doserarkalk:
P-märkt sjökalk 0-0,2 mm eller annan produkt med likvärdiga tekniska egenskaper. K bedömer likvärdigheten.
2. För helikopterkalkning:
Dammbunden fuktad P-märkt grovkalk (våtmarkskalk) eller annan produkt med likvärdiga tekniska egenskaper. K bedömer likvärdigheten.
Produktspecifikation för respektive offererad kalk ska medfölja anbudet.
Den syraneutraliserande verkan ska nedan anges i procent.
Säljarens kapacitet och lämplighet:
S ska alltid under hela avtalsperioden kunna tillhandahålla resurser enligt avtalsvillkor (dvs. avtalade varor, tjänster, transportmedel, etc.) för att utföra uppdrag enligt avtal.
S ska bevisa sin kapacitet och lämplighet genom beskrivning av sitt företag och referensuppdrag enligt följande:
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44921200 Bränd kalk, 44921210 Kalkmjöl
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen