See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter och konsulttjänster för naturvärdesinventeringar och naturvård
Beskrivning: Välkomna att lämna ert bästa anbud i upphandlingen av ramavtal för tekniska konsulter för naturvärdesinventering och naturvård i sex dalakommuner. Ramavtalet omfattar ramavtal för tekniska konsulter och konsulttjänster för naturvård och naturvärdesinventeringar. Förekommande uppdrag inom ramavtalet: • Naturvärdesinventeringar enligt SIS-standard (nivå kan skiljas åt i detaljeringsgrad samt tillägg som tex värdeelement, värdefulla träd, förekomst invasiva arter, fördjupade artinventeringar m.m. • Artskyddsfrågor /artskyddsförstudie/ utredning • Artinventering • Naturvärdesinventeringar • Ta fram förslag på skyddsåtgärder/kompensationsåtgärder/utvecklingsåtgärder/skötselplaner. • Kvalitetsgranskning av rapporter
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Falu kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80662:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Borlänge kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80662:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Avesta kommun och bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80662:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Hedemora kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80662:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Ludvika kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80662:Lot:5