639903-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Färgmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färg
Referensnummer: 20/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24224000 Färgmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp leverantör för tillförsel av färg, tapet och tillhörande utrustning.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende färg, tapeter och tillbehör.
Omfattning
Upphandlingen avser Jönköpings kommuns löpande behov av färg, tapeter, penslar och tillhörande verktyg. Målsättningen med avtalet är att Beställare ska bli en helhetskund på avtalsområdet och uppnå de allra bästa villkoren i alla sammanhang.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39190000 Tapeter och övrig beklädnad, 39191000 Väggbeklädnad av papper eller väggpapp, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44831000 Mastix, spackel och kitt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 5500000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 1,25 x uppskattat värde.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.