639915-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Slamsugare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av slam- och fettavfall i Värmdö kommuns fastland
Referensnummer: 2023TEN/0494
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144410 Slamsugare
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens insamlingsansvar för avloppsfraktioner och filtermaterial från små avlopp samt fettavfall från fettavskiljare. Upphandlingen ska även tillgodose kommunens behov av interna tjänster gällande bland annat rensning av rännstensbrunnar och åtgärder vis topp i det kommunala ledningsnätet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenadområde a Gustavsberg och Ingarö
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144410 Slamsugare, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort avloppsfraktioner och filtermaterial från enskilda avloppsanläggningar (i kommunen så kallade små avlopp). Entreprenaden omfattar även hämtning av fett från fettavskiljare samt tömning och rensning av rännstensbrunnar.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
Entreprenadområde a: Gustavsberg och Ingarö
Entreprenadområde b: Djurö och Stavsnäs
Entreprenadområde c: Värmdölandet
Entreprenadområde d: Värmdö kommuns anläggningar
För entreprenadområde a–c gäller att utföra följande uppdrag;
·         Hämtning av slam från små avloppsanläggningar
·         Hämtning av fett från fettavskiljare
·         Hämtning av slam från kommunala båttömningsstationer (finns i dagsläget enbart i område a och b)
·         Hämtning och utbyte av fosforfällor
·         Spolning av små avloppsanläggningar
·         Hämtning av pumpbart matavfall från matavfallstankar (finns ej några i dagsläget)
·         Besvara ansökningar gällande placering för nya små avloppsanläggningar till Bygg- och miljöavdelningen
·         Transport och avlämning till behandlingsanläggning anvisad av Beställaren
För entreprenadområde d gäller att utföra följande uppdrag:
·         Tömning och spolning av rännstensbrunnar och stenfickor samt transport och avlämning till behandlingsanläggning angiven av Entreprenör
·         Åtgärder vid stopp i kommunala avloppsledningsnät
·         Hämtning av slam från Telegrafholmens reningsverk, Sandhamn
·         Hämtning av slam från kommunala reningsverk på fastlandet (i dagsläget endast Djurö reningsverk)
·         Rengöring av pumpsumpar och bassänger vid kommunala avloppsreningsverk
·         Transport och avlämning av slam till behandlingsanläggning anvisad av Beställaren
Information om avfallsmängder och antal hämtningar finns i bilaga 1, à-prislista och mängdförteckning.
Anläggningar kan av olika skäl tillkomma eller försvinna från entreprenadområdet eller flyttas mellan entreprenadområdena. Det kan bland annat bero på att anläggningens placering underlättar tömning från annat entreprenadområde.
Beställaren avgör ensidigt till vilken av de olika entreprenadområdena anläggningen tillhör och Entreprenören har att före och under avtalstiden utan à-prisjustering acceptera tillägg och fråndrag av antal anläggningar.
Karta över entreprenadområden finns i bilaga 5, Karta över entreprenadområde a-c.
Uppgifterna i förfrågningsunderlaget gäller för samtliga entreprenadområden där inget annat anges.
Utvärdering kommer att ske separat för respektive entreprenadområde. Upphandlingen kan resultera i att antingen samma entreprenör eller olika entreprenörer tilldelas kontrakt. Separata avtal kommer att tecknas för varje entreprenadområde.
Entreprenadområde b_ Djurö och Stavsnäs
Del nr: 2
Entreprenadområde c_ Värmdölandet
Del nr: 3
Entreprenadområde d _ Värmdö kommun anläggningar
Del nr: 4