6400-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Kuvert
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kuvert.
Referensnummer: 2016-15447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199230 Kuvert
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar kuvert, brevpåsar och tryck i samverkan med Migrationsverket, Transportstyrelsen, Sjöfartsverket, Luftfartsverket och SMHI.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 30199200 Kuvert, korrespondenskort och brevkort, 30199710 Tryckta kuvert
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen:
Beskrivning av upphandling:
Kriminalvården inbjuder er att lämna skriftligt anbud på en samordnad upphandling avseende kuvert.
Upphandlingen är samordnad av följande myndigheter:
Kriminalvården, organisationsnummer 202100-0225, Luftfartsverket, organisationsnummer 202100-0795, Migrationsverket, organisationsnummer 202100-2163, Sjöfartsverket, organisationsnummer 202100-0654, SMHI, organisationsnummer 202100-0696, Transportstyrelsen, organisationsnummer 202100-6099.
Samtliga myndigheters huvudkontor/säte finns i Norrköping.
För information om myndigheternas verksamhet samt var deras enheter är belägna se följande hemsidor:
Kriminalvården: www.kriminalvarden.se
Luftfartsverket: www.lfv.se
Migrationsverket: www.migrationsverket.se
Sjöfartsverket: www.sjofartsverket.se
SMHI: www.smhi.se
Transportstyrelsen: www.transportstyrelsen.se
I anbudsförfrågan är dessa myndigheter benämnda ”Myndigheterna”. Myndigheterna ovan har rikstäckande verksamheter och är i behov av en leverantör som kan hantera en rikstäckande distribution.
Gällande ramavtal för avrop av kuvert upphör att gälla 28.2.2016.