2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2024-1023 Bibliotekssystem Södertälje, Salem, Nykvarn och Nynäshamn
Beskrivning: Bibliotekssystem för Södertälje kommun, Nykvarns kommun, Salems kommun och Nynäshamns kommun. Kommunerna har sedan tidigare samarbetat genom att driva ett gemensamt bibliotekssystem med skilda kontoorganisationer för att effektivisera, rationalisera och minska kostnaderna. Systemägare har varit Södertälje kommun som också varit avtalstecknande part gentemot leverantörer. Systemägaren har ansvarat för kostnadsfördelning och fakturering till samarbetets övriga parter.
Intern identifierare: TI 2024-1023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del