Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakoemulsifikationsutrustning
Referensnummer: RS 2020/797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att upphandla fyra (4) stycken utrustningar och tillbehör avsett för fakoemulsifikation. Samt option på underhållsavtal efter garantitidens utgång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33160000 Operationsteknik, 33162200 Operationsinstrument, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen