640083-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bageri- och konditoriprodukter
Referensnummer: 100-54378-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen inbjuder till anbudslämning gällande bageri och konditoriprodukter så som färskt bröd, tårtor, bakverk och bullar.
Avrop från detta avtal kan bli aktuellt till Länsstyrelsens externa och interna möten, konferenser samt till kontorens cafeterior.
Anbud lämnas på minst ett geografiskt område som motsvarar verksamhetsorterna Borås, Mariestad, Skara, Uddevalla och Vänersborg.
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av konditoriprodukter och färskt bröd, såsom tårtor, bakverk, bullar och bröd.
Avrop från detta avtal kan bli aktuellt till Länsstyrelsens externa och interna möten och konferenser som Länsstyrelsen organiserar i våra lokaler. Beställning av fika till dessa konferenser kan variera från ett fåtal till 150 personer.
Länsstyrelsen köper också in bageriprodukter till de olika kontorens cafeterior där produkterna säljs till självkostnadspris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811000 Brödprodukter, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen