640105-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Sjöbo: Lås
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Låssystem ordinärt boende, Vård- och omsorgsförvaltningen Sjöbo kommun
Referensnummer: 22/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Swedlock AB (org.nr 556746-5843) avseende låssystem ordinärt boende.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjöbo kommun har sedan många år använt nyckelgömmor för förvaring av nycklar till invånare med trygghetslarm där man behöver tillgång till nycklar för att bistå vid larm. Nuvarande system behöver delvis moderniseras genom att delen av gömman som sitter fast i kundens dörr kan behållas och delen som nyckeln sitter i ersätts med en digital version. Målet är att öka säkerheten, effektivare resursanvändning, kvalitetssäkra hanteringen kring nyckelhantering samt öka spårbarheten inom Sjöbo kommun.
För att bibehålla säkerhetskrav enligt Svenska Stöldskyddsföreningens låsnorm SSFN 024 i låsklass 3 (motsvarar försäkringsbolagens krav på godkänd nyckelförvaringsenhet) avser kommunen ingå avtal med Swedlock AB för leverans av digitala låscylindrar till befintliga nyckelgömmor och medicinskåp. Om uppgradering sker med annan modell av digital låscyliner kommer enligt de uppgifter kommunen fått inte säkerhetsklassningen SSFN 024 att kunna uppfyllas.