640174-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Gaser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av vätgas
Referensnummer: UVA-2022-01514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Vatten och Avfall AB bjuder in leverantörer till konkurrenspräglad dialog gällande ett ramavtal för leverans av vätgas till en ny tankstation. Tankstationen uppförs efter att UVAB erhållit investeringsbidrag från Energimyndigheten och den förväntas kunna tas i drift i september 2023.