Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilsdistribution av förbrukningsvaror
Referensnummer: MC2022-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
MediCarrier AB inbjuder till anbudslämning i upphandling av ramavtal avseende lastbilsdistribution av förbrukningsvaror till Region Stockholms förvaltningar, bolag och stiftelser. Med lastbilstransporter avses transporter som utförs med lastbilar. På grund av vissa leveransförhållanden hos vissa mottagare ingår även transporter med lätt lastbil. Uppdragen omfattar till största del transport av förbrukningsmaterial inom vården. Även transport av sterilt gods, kylvaror, kemtekniskt gods etc. förekommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 210 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen