640301-2022 - ResultatSverige-Norrköping: Marin utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjösäkerhet- och marint material inkl. service
Referensnummer: 20-03647
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34930000 Marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket har idag en mängd olika flottar och överlevnadsdräkter av varierade fabrikat som behöver servas lokalt beroende på geografisk placering. Driften har ett löpande behov av att införskaffa nya produkter inom sjösäkerhet och däcksutrustning. Sjöfartsverket inbjuder härmed att lämna anbud på sjösäkerhet- och marint material samt service.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sjösäkerhetsmaterial
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34515200 Uppblåsbara flottar, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35112000 Räddnings- och nödutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Sjöfartsverkets sjögående verksamhet ställs det höga krav på säkerhet och produkterna kopplat till detta. Produkterna som upphandlas kommer antingen att vara monterade ombord på Sjöfartsverkets båtar och fartyg eller användas av olika yrkesgrupper inom verksamheten så som farledstekniker, båtmän, lotsar etc.
Sjöfartsverkets fartygsflotta består av 5 st. isbrytare, 18 st. arbetsfartyg, 5 st. sjömätningsfartyg och ca 70 st. lotsbåtar.
Därmed finns ett stort behov av olika typer av sjösäkerhetsmaterial.
Marint material
Del nr: 2
34516000 Fendrar, 34930000 Marin utrustning, 39525300 Flytvästar, 39541120 Tågvirke
Därmed finns ett stort behov av olika typer av marint material.
Serviceområde Norr
Del nr: 3
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
Service av sjösäkerhetsmaterial.
I serviceområde Norr ingår följande orter: Luleå, Skellefteå, Umeå, Örnsköldsvik och Sundsvall.
I området finns 11st lotsbåtar och 5st isbrytare.
Serviceområde Mitt/Ost
Del nr: 4
I serviceområde Öst ingår följande orter/platser: Söderhamn, Gävle, Norrtälje Kapellskär, Sandhamn, Landsort, Södertälje, Stockholm, Oxelösund, Norrköping, Arkö
I området finns 23st lotsbåtar och 4st arbetsfartyg, 5st Sjömätarfartyg samt 7st Sjöräddningsbåtar.
Serviceområde Väst
Del nr: 5
I serviceområde Väst ingår följande orter/platser: Trollhättan, Lilla Edet, Lysekil, Rönnäng, Marstrand, Göteborg samt Säve
I området finns 11st lotsbåtar och 10st arbetsfartyg samt 1st forskningsfartyg.
Serviceområde Syd
Del nr: 6
I serviceområde Syd ingår följande orter/platser: Falkenberg, Halmstad, Helsingborg, Malmö, Karlshamn, Oskarshamn, Västervik, Kristianstad samt Landskrona (Varv)
I området finns 21st Lotsbåtar samt 1 arbetsfartyg. (Ibland ligger isbrytarna på varv i Landskrona)
Serviceområde Gotland
Del nr: 7
I serviceområde Gotland ingår följande orter/platser: Visby
I området finns 4st lotsbåtar