See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Projektledning och byggledning, gata och bro
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal av konsulttjänster till Västerås stad för specialistkompetens inom projektledning och byggledning för gata och bro. Anbud kan lämnas på ett eller flera kompetensområden, se AF-delen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kompetensområde Projektledning gata
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98962:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ramavtalet gäller från den dag då kontrakt tecknas, preliminärt 2025-09-01 till och med 2027-08-30 med möjlighet för beställaren att förlänga med ett plus ett år (1+1) år, ett år i taget som längst t o m 2029-08-30.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kompetensområde Projektledning bro
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98962:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kompetensområde Byggledning Gata
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98962:Lot:3
Huvudklassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kompetensområde Byggledning Bro
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98962:Lot:4