640437-2023 - ResultatSverige-Örebro: Vakttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettkontrollverksamhet
Referensnummer: 22RS5903
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Örebro län upphandlar biljettkontroller samt att utfärda tilläggsavgifter och bidra till trygghetsskapande åtgärder inom allmän kollektivtrafik.
Biljettkontrollerna sker i kollektivtrafik i Region Örebro län under Länstrafikens varumärke. Kontroller genomförs primärt på buss och kontroll på tåg kan genomföras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen